بندر چابهار – سیستان و بلوچستان

بندر چابهار – سیستان و بلوچستان

چابهار “بندر همیشه بهاری”

چابهار مهم ترین بندر بازرگانی کرانه بلوچستان ، دارای آب و هوای بهاری در تمامی فصول است. چابهار زیبا سالانه میزبان تعداد بسیاری از گردشگران و توریستها است.

چابهار در آغاز فصل پاییز و فصل سرما موج مسافران و گردشگران را به مناطق جنوب کشور خواهدبرد. این مناطق با در اختیار داشتن جاذبه های متفاوت گردشگری  دارای پتانسیل گردشگری خصوصا در نیمه دوم سال است.

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

 

بندر چابهار به سبب قرار گرفتن در نزدیکی منطقه استوایی، از تغییرات دمای اندکی در فصول مختلف سال برخوردار است و این بندر زیبا در جنوب شرقی ایران واقع است.

واقعیت آن است که این ناحیه دارای بهترین کرانه اقیانوسی کشور و معتدل ترین هوای جنوب کشور است.

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

– چابَهار تلفظ (چاه‌بهار، چهاربهار) (به بلوچی: چَهبار) یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور می‌باشد که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است.

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

 

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

 

چابهار بندری دیدنی است چون بهشتی از ناشناخته هاست که برای هر گردشگری ارزش دیدن را دارد.

 

 

ندر چابهار - سیستان و بلوچستان

 

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

تفریحات چابهار

 

بندر چابهار به جهت شباهتهایی، لقب هندوستان ایران را از آن خود کرده است.

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

چابهار با شباهتهایش

 

کوه های بدبوم یا مریخی از دیدنی های حیرت انگیز چابهار محسوب می شود که به موازات ساحل از منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گواتر کشیده شده اند.

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

زیبایی‌های چابهار

 

ساحل دریای چابهار یکی از زیباترین ساحل های کشور است که طلوع و غروب دل انگیزی دارد. صخره های بزرگ حاشیه این ساحل که به دلیل پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ های رسوبی تراش خورده شده اند، منظره چشم نوازی را برای تان ترسیم می کنند.

 

ندر چابهار - سیستان و بلوچستان

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

ساحل چابهار

موج های آبی رنگ دریای چابهار : (جاهای دیدنی چابهار در شب)

شاید تصویر زیر که چشم اندازی بسیار زیبا از امواجی به رنگ آبی را به معرض نمایش می گذارد، برای بیشتر ما جزایر مالدیو را تداعی کند.  غافل از اینکه در شرقی ترین نوارساحلی جنوب کشورمان، منطقه ی ساحلی ویژه ای را در اختیار داریم که با قابلیت های متنوع و بی نظیر طبیعی می تواند به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور تبدیل شود.

این نوع از سواحل در کشور سوئد، خلیج پورتوریکو، جزایر هاوایی، جزایر مالدیو، کامبوج و برمودا وجود دارند.که به منظور جذب گردشگران به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

موجهای آبی در دریای چابهار

 

این پدیده اغلب در شب های تابستان به وسیله ی باکتری های نورافشان ایجاد می‌شود. باکتری های نور افشان بر روی امواج حرکت می کنند و به صورت یک خط نورانی در قله ی موج خود نمایی می کنند. این پدیده در سواحل دانشگاه دریانوردی به فراوانی دیده می شود.

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

دریای چابهار در شب

 

تپه گل افشان

 بین دشت کهیر و تنگ و در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر در مسیر جاده تنگ- گالک سه تپه کوچک گل افشان به ارتفاع ۲۰- ۱۰ متر وجود دارد که دوتای آنها از چندین سال قبل غیرفعال شده اند و سومی شکل یک آتشفشان در حال حاضر فعال است و از دهانه آن گل سرد طوسی رنگی می جوشد.

 

تپه گل افشان- چابهار- سیستان-

 

تالاب لیپار:

تالاب لیپار را هم می توانید در ۱۵ کیلومتری شهر چابهار و دریای چابهارببینید. جایی بعد از روستای زمین در مسیر جاده ای – ساحلی گواتر که مشرف به دره ای سبز قرار دارد. این تالاب درواقع آب بندی است که در میان دو کوه ایجاد شده و آب های سرگردان اطراف را جمع کرده است.

طول این آبگیر ۱۴ کیلومتر است و در آن انواع بوته ها و درختچه ها از نوع گز و کلیر به چشم می خورد. تالاب لیپار زیستگاه پرندگانی مثل چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسک، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی و خوتکا است.

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

 

دریاچه صورتی در نزدیکی دریای چابهار:

تالاب لیپار به دریاچه صورتی نیز معروف است. نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه صورتی از آن جهت است که به علت وجود پلانکتون های گیاهی زیاد در این منطقه و غنی بودن آب منطقه از مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه ها خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می‌شوند، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال خواهد شد.

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *