جاذبه های گردشگری استان ایلام

معرفی چند جاذبه گردشگری استان ایلام :

یکی از استان های پر جاذبه ایران که هم از نظر جاذبه های طبیعی و هم از نظر جاذبه های تاریخی بسیار غنی است، استان ایلام است. این استان  در ۷۱۰ کیلومتری تهران واقع شده است. آب و هوایی  غنی از بارش وسرسبز و ییلاقی دارد.

 

تالاب سیاه درپوش :

تالاب سیاب درپوش در قسمت جنوب غربی در بخش ملکشاهی قرار گرفته است. مساحتی بالغ بر ۴ هکتار وارتفاعی برابر با ۲۷۴۰ متر از سطح دریا های آزاد را دارا است. این تالاب دارای حداقل درجه حرارتی مشتمل بر ۱۴ درجه سانتی گراد است.

متوسط میزان بارندگی سالیانه این تالاب چیزی بیش از ۶۰۰ میلی‌متر در سال است. تالاب سیاب درپوش، دارای آب همیشگی در طول سال است. این تالاب به شکل دایره است. این تالاب جزو مناطق ییلاقی ایلام محسوب می گردد.

 

تالاب سیاه درپوش ایلام- ایران نما

تالاب سیاه درپوش ایلام

تنگه رازیانه ایلام  :

تنگه رازیانه یکی از مکان‌های گردشگری و با ارزش ژئوتوریسم ایران محسوب می‌گردد . این تنگه که در دامنه‌ی ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است در ۱۳۸۸ در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفته است.

همچنین تنگه رازیانه می تواند یک زیستگاه مناسب برای پرندگان مهاجر و بومی و خزندگان منطقه باشد. زیرا موقعیت طبیعی و شرایط ویژه‌ی اقلیمی و میکروکلیمای (ریز اقلیم ) خاص آن تمام شرایط مورد نیاز را برای یک زیستگاه و پناهگاه طبیعی حیات وحش مهیا می سازد.

 

تنگه رازیانه ایلام- ایران نما

تنگه رازیانه ایلام

 

دریاچه دوقلو:

دریاچه ی دو قلو از دو دریاچه ی سیاه گاو و آبدانان واقع در نزدیکی شهرستان آبدانان تشکیل شده است. هر کدام از این دو دریاچه به دریاچه ی بالا و پایین دست تقسیم می شوند. عمق هر کدام به بیش از ۲۰ متر می رسد. این دو دریاچه توسط یک کانال ۱۰ متری به هم متصل هستند.

 اطراف این دریاچه  را دشتها و کوههای نسبتا مرتفع فراگرفته اندو دارای جلوه‌های بهاری و پاییزی جذاب و دیدنی است.

 

دریاچه دوقلوی ایلام- ایران نما

دریاچه دوقلوی ایلام- ایران نما

 

قلعه تاریخی پشت قلعه :

«قلعه‌ی تاریخی پشت قلعه» از جمله قلعه‌های باقی مانده از دوران ساسانی است. پشت قلعه در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این قلعه که در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان آبدانان و در شمال غربی روستای پشت قلعه (قلا) قرار دارد، از مصالحی همچون قلوه سنگ، گچ و ساروج ساخته شده است.

 

قلعه تاریخی پشت قلعه - ایلام- ایران نما

قلعه تاریخی پشت قلعه – ایلام

طاق شیرین و فرهاد :

در ۴۰ کیلومتری شهر ایوان ایلام، طاقی تاریخی به نام «شیرین و فرهاد» وجود دارد. بنا بر افسانه‌های محلی فرهاد عاشق پیشه و فداکار در کمتر از یک نیم روز این طاق را فقط برای استراحت شیرین بنا کرده است.

اما باستان شناسان بنا بر اسناد تاریخی معتقداند که این بنا نیایشگاهی است که در زمان اشکانیان برای پرستش مهر میترا ساخته شده است.

 

طاق شیرین و فرهاد ایلام- ایران نما

طاق شیرین و فرهاد ایلام

غار خفاش :

غار خفاش در دهلران در استان ایلام واقع شده است. این غار، به عنوان تنها غار خفاش موجود در کشور شناخته می شود.

فاصله غار خفاش تا چشمه های آب گرم دهلران، ۱ کیلومتر است. این غار ۲۵۶ متری، گونه های بسیاری از خفاش های بال پهن را در خود جای داده است.

 

غار خفاش ایلام- ایران نما

غار خفاش – ایلام

 

چشمه قیر دهلران:

در استان ایلان، چشمه‌ای وجود دارد که نه تنها آب آن خنک و گوارا نیست بلکه داغ و سوزان است و چشمه قیر دهلران نام دارد.

این چشمه در ۷ کیلومتری شهر دهلران قرار دارد و از یک چشمه اصلی و ۳ چشمه فرعی تشکیل شده و دهانه آن ۹ متر است. قیر روانی از این چشمه‌ها همراه با آب از زمین می‌جوشد. پس از ترکیب شدن قیر و آب با هم حوضچه‌ی طبیعی سیاه رنگی تشکیل می شود.

 

چشمه قیر دهلران - ایلام- ایران نما

چشمه قیر دهلران – ایلام

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *