جنگل های دوهزار – مازندران

جنگل های دو هزار – مازندران

جنگل دوهزار نام یک منطقه توریستی در شهرستان تنکابن در شمال ایران قرار دارد. آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستان‏‌های مطبوع و زمستان‏‌های نسبتاً سرد است. این منطقه فوق‌‏العاده زیباست و چشم‌‏انداز‌های بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل‌های مرتفع جلگه‌‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏‌گردی با جاذبه‌های متنوع است. مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی صحبت می‌کنند.

 

جنگل ۲۰۰۰- تنکابن- مازندران-

 

رودخانه دوهزار:

رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می‏‌گیرد، از حاشیه روستا عبور می‏‌کند و حواشی بسیار زیبایی دارد. این حواشی زیبا در فصل تابستان محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب می‏‌شود.

 

جنگل ۲۰۰۰- تنکابن- مازندران-

 

این منطقه در سال ۱۳۷۲ با عنوان دهستان دوهزار، با مرکزیت روستای امامزاده قاسم، از طرف معاون سیاسی امنیتی استان مازندران به تصویب رسید. مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی صحبت می‌کنند.

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه‌‏ای را پدید آورده است. این منطقه فوق‌العاده زیباست و چشم‌اندازهای بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل‌های مرتفع جلگه‌ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏‌گردی با جاذبه‌های متنوع است. دره سرسبز و زیبای دو هزار در ضلع شمالی ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرایط طبیعی و اقلیمی ویژه، مجموعه زیستی و طبیعی بسیار زیباست که قله‏‌ها، چمنزارها، جنگل‌ها، مرتع‌ها و یخچال‏‌های طبیعی را در خود جای داده است.

جنگل 2000 - تنکابن - مازندران

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه‌‏ای را پدید آورده است.

 

وجه تسمیه‌ دوهزار و سه هزار :

برای واژه‌های دو هزار و سه هزار وجه تسمیه‌های مختلفی را بیان می‌کنند، مانند داشتن ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ متر فرازای دره‌ها، یا برگرفته از نام هَزار به معنای بلبل که در این صورت مفهوم دو یا سه هزار بلبل مورد نظر بوده است.  آنچه می‌تواند در این باره درست‌تر باشد دو و سه «ازار» است. ازار در زبان پارسی باستان به معنی رود است که در طول سالیان به هراز تبدیل شد (مانند رود هراز) و به این دلیل «دو ازار» و «سه ازار» درست‌تر به نظر می‌رسد.

 

جنگل ۲۰۰۰- تنکابن- مازندران-

 

رود دو هزار دو سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های «دریاسر رود»  و «نوشا رود» دارد که اولی از برف‌چال‌های چکاد سیالان و دومی از برف‌چال‌های چکاد نوشا و نیار دره سرازیر می‌شوند. رود سه هزار سه سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های «شلف رود»، «گرما رود» و «مران رود» دارد که شلف رود از برف‌چال‌های چکاد هفت خوان و تخت سلیمان، گرمارود از برف‌چال‌های چکاد خرسان و گردونه کوه و مران رود از کوه نرگس سرازیر می‌شوند.

 

جنگل ۲۰۰۰- تنکابن- مازندران

قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‌‏ترین جاذبه‏‌های دوهزار است.

 

ارتفاعات دو هزار از مناظر زیبای این منطقه است که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‌‏ترین جاذبه‏‌های آن است. قله سیالان مرتفع‏‌ترین قله شهرستان تنکابن است. این قله با ارتفاع ۴۲۵۰ متر یکی از جاذبه‏ های مهم ورزشی است، که در مسیر صعود، مناظر کم‌نظیر آن بسیار جالب توجه است. این مسیر از میان جنگل‌های سرسبز و کوه‌های مرتفع زیبا می‏‌گذرد. برای دست‌یابی به قله سیالان، که با شکوهی وصف‌ناپذیر جلوه‌گری می‏‌کند، ۵ ساعت پیاده‌روی لازم است.

 

 

جنگل ۲۰۰۰- تنکابن- مازندران-

 

جنگل‏‌های متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هیرکانی، در فصول بهار، تابستان و پاییز، سرشار از رنگ‏ می‌‌شوند و چشم‌اندازهای زیبا و دلپذیری را پدید می‌آورند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *