دسته‌بندی تجربی انواع خاک زمین از نظر مقاومت

دسته‌بندی تجربی انواع خاک زمین از نظر مقاومت:

برای یک دید کلی و به نوعی دید مهندسی انواع خاک، در بازدید میدانی مطالب زیر به عنوان تجربی بیان می گردند و در بسیاری موارد برای یک مهندس لازم بوده و کارایی دارد . شایان ذکر است معیارهای ارائه شده در متن زیر ، جنبه تجربی داشته و توصیه می‌گردد . و به ‌منظور ارزیابی اولیه وضعیت زمین یا لایه‌ های خاک در بازدیدهای میدانی مورد استفاده قرار گیرند. برای ارزیابی دقیق تر باید از نتایج آزمایشگاه ها و یا دفترهای صاحب صلاحیت استفاده نمود. انواع خاک در گروه های مختلفی طبقه بندی می شوند که در ادامه انواع خاک آورده شده است.

 

دسته بندی انواع خاک - سایت ایران نما

 

– زمین با خاک دستی:

زمین با خاک دستی به زمین‌هایی اطلاق می‌شود که در اثر تخلیه زباله و تخریب سازه قبلی به وجود می‌آید. مقاومت اینگونه زمین‌ها کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

– زمین ماسه‌ای:

معمولا زمین های ماسه ای در کنار دریاها و رودخانه‌ها پیدا می‌شوند و مقاومت اینگونه زمین‌ها معمولاً بین ۱٫۵ تا ۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

– زمین‌های رسی:

زمین های رسی، به شرط خشک بودن یا عدم مرطوب بودن مقاومت تقریبی آن ۴ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع  است.
زمینهای رسی به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. زمینهای رسی خشک: زمینهایی که رطوبت آنها به دلایل مختلف تقلیل یافته است. مانند زمینهای جنوب تهران.
  2. زمینهای رسی تر (آبدار) : این زمینها به واسطه وجود آب فراوان داخل خاک دارای سستی های زیاد بوده و قدرت مجاز آن بر حسب درصد آب موجود در آن متفاوت است . باید توجه نمود که اعداد داده شده در فوق برای مقاومت مجاز زمین در خاکهای مختلف کاملاً تقریبی بوده زیرا تعیین مقاومت مجاز خاک به عوامل دیگر از قبیل آب های تحت الارضی ودرصد خاکهای چسبنده و غیره نیز بستگی دارد.

– زمین‌های مخلوط:

زمین های مخلوط، ترکیبی از شن، ماسه و خاک با تراکم کم هستند که مقاومت تقریبی آن بین ۲٫۵ تا ۵ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

– زمین‌های دج:

زمین های دج، ترکیبی از شن و ماسه و خاک به‌صورت متراکم می‌باشد و مقاومت آن بین ۵٫۵ تا ۳۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع (بسته به میزان تراکم آن) است.

– زمین‌های سنگی:

در زمینهای سنگی، به شرط اینکه اینگونه زمین‌ها از جنس سنگ‌های گچی و یا آهکی نباشند مقاومت آنها تا حدود ۴۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

– زمین‌های نامناسب :

مانند باتلاق و لجن‌زار که برای احداث ساختمان مناسب نمی‌باشند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *