سرعین – اردبیل (چشمه های آب گرم به همراه عکس و آدرس)

سرعین – اردبیل- 

پیست اسکی و (چشمه های آب گرم به همراه عکس و آدرس)

سرعین شهری در ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل است. این شهر به علت چشمه‌های آبگرم شهرت فراوان  دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است.

وجه تسمیه سرعین

سرعین به زبانی ترکی (سریین) به معنای محل خنک می‌باشد سرعین در فرهنگ لغات عربی به معنی سرچشمه می‌باشد. در ادوار گذشته ازاین منطقه به نام‌های ساری قیه، سرائین یاد می کردند.

سوغاتی

مهمترین سوغاتی عسل طبیعی سبلان است.

 

عسل سرعین - اردبیل

غذای محلی:

صبحانه عسل معروف سرعین میل نمایید.

انواع کباب که از گوشت تازه تهیه می‌شود، انواع آش و لبنیات عالی در انتظار مسافرانی است که به قصد آرامش یا ورزش به سرعین سفر می‌کنند.

آش دوغ یا دوغا یا آییران آشی را حتما در فهرست غذاهایی که باید امتحان کنید قرار دهید.

آبگوشت، کباب و نان محلی، سارج ایجی، بوزباش و کاله جوش از دیگر غذاهای لذیذی هستند که می‌توانید در سرعین و اردبیل میل نمایید.

 

برخی آبگرم‌های معروف سرعین

 • گاومیش‌گلی (این مجتمع به صورت سنتی است و چشمه‌ها مستقیماً در محل استخر وجود دارند)
 • بش باجیلار (بش باجیلار در زبان آذری به معنای ۵ خواهران است)
 • مجتمع آب درمانی سبلان (این مجتمع به صورت مکانیزه و مجزا برای خانم‌ها و آقایان در طول روز و تا ساعت ۱۱ شب سرویس دهی دارد)
 • آبدرمانی ایرانیان ( این مجتمع به صورت کاملاً مجهز است)
 • آبدرمانی اترک
 • کوهستان خاتم
 • آبدرمانی یول سویی
 • آبدرمانی دره لر
 • آبگرم ژنرال
 • آبدرمانی پهنلو (ارشاد)
 • آبدرمانی قهوه سویی
 • آبدرمانی نه چشمه (پهن لو)

 

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوارس در دامنه‌های سبلان واقع شده است که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می‌باشد.

پیست اسکی - اردبیل

 

این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلومتری روستای الوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می‌تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور  حائز توجه است.

 

پیست اسکی سرعین

 

بعد از گذراندن چند ساعت در پیست، هیچ چیز به اندازه یک حمام آبگرم و جکوزی نمی‌چسبد. شاید فکر کنید قرار گرفتن این دو در یک منطقه با فاصله کمتر از ۱۵ دقیقه رویایی و غیر ممکن است، اما چنین رویایی در سرعین یک واقعیت است.

در ۳۰ کیلومتری اردبیل، شهر سرعین با چشمه‌های آبگرم فراوان، که همگی از یک منشا در کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند، در ارتفاع ۱۶۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

در فصل تابستان از آبگرم‌ها  بیشتر از همیشه استقبال می‌شود، اما حقیقت این است که آبگرم در فصل‌های سرد بیشتر لذتبخش است. پس اگر در کنار حس آرامش می خواهید دردهای استخوان و مفاصل‌تان را هم تسکین بدهید، در اولین فرصت عازم سفر به سرعین شوید.

در ادامه به چند تا از آبگرمهای این شهر اشاره می شود:

 

آدرس و مسر دسترسی به چشمه های آب گرم:

از اردبیل اتوبان دو بانده‌ای به سمت سرعین وجود دارد که شما را در کمتر از ۲۰ دقیقه به این شهر می‌رساند.

 

آب گرم سرعین - اردبیل

شهر سرعین با چشمه‌های آبگرم فراوان، همگی از یک منشا در کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند.

 

آب‌های این چشمه‌ها ترکیبات کلر و بی کربنات کلسیم و سیلیس فراوان هستند و برای تسکین و کاهش دردهای عصبی، رماتیسم و مفاصل و استخوان توصیه می‌شوند.

 

آب گرم سرعین - اردبیل

مجتمع آب درمانی سبلان سرعین

 

مجتمع آب‌ درمانی سبلان، که بزرگ‌ترین مرکز آب‌درمانی خاورمیانه است، امکانات زیادی دارد و به استاندارهای جهانی نزدیک است. استخرهای بسیار، جکوزی، سوناهای خشک و بخار، خدمات پزشکی و دوش و حوضچه‌های انفرادی از امکانات این مجتمع بزرگ است که تا ساعت ۱۱ هر شب به مراجعین خدمات ارائه می‌دهد.

 

آب گرم سرعین

مجتمع آب درمانی ایرانیان

مجتمع آب درمانی ایرانیان شامل استخر آبگرم معدنی، استخر جوانان، استخر کودکان، بخش‌های درمانی و پزشکی، جکوزی، سونای خشک، سونای بخار، قسمت‌های ورزشی و… است. معماری داخلی «آب درمانی ایرانیان» شبیه استخرهای مدرن می باشد.

 

آب گرم سرعین - اردبیل

مجتمع آب درمانی قهوه‌سویی

مجتمع آب درمانی قهوه‌سویی در شمال سرعین قرار دارد و آب این چشمه مزه‌ی فلز آهن دارد. دمای آن به ۴۴ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. برای درمان بیماری‌های سیستم حرکتی، تسکین درد دست و پا، تسکین دردهای مفصلی، قهوه‌سویی انتخاب مناسبی‌می تواند باشد.

 

آب گرم سرعین - اردبیل

مجتمع آب درمانی آفتاب

مجتمع آب درمانی آفتاب، فضایش ساده است و مردم سرعین نسبت به آب‌درمانی‌های دیگر، بیشتر به سراغش می‌روند.

 

آب گرم سرعین - اردبیل

آبگرم قره‌سو

 

در آبگرم قره‌سو، استخر‌ روبازش و دمای بالای آب، نسبت به دیگر چشمه‌ها خاصش کرده است. این چشمه به اعصاب‌سویی هم معروف بوده و از غربی‌ترین چشمه های آبگرم سرعین به‌حساب می‌آید. دمای آبگرم قره‌سو ۴۴ درجه سانتی گراد است. این آب طعم گس و بی‌رنگ است. آرامش اعصاب و تسکین دردهای روماتیسمی از ویژگی‌های درمانی این چشمه است.

 

آب گرم سرعین - اردبیل

آب گرم ساری‌سو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *