غار علیصدر همدان

 

 

غار آبی علیصدر همدان

Alisadr Cave

آدرس غار علیصدر: همدان، شهر کبودراهنگ، غار علیصدر

 

غار علیصدر یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. غار علیصدر بزرگ‌ترین غار آبی جهان می‌باشد. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی صدر شهرستان کبودر اهنگ در استان همدان واقع شده‌است. ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه  بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. غار علیصدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است.

غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط  سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران  قرار گرفت.

غار علیصدر همدان

چگونگی پیدایش:

قدمت سنگ های تشکیل دهنده این کوه در حدود دوران دوم  زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک ۱۹۰ ) تا ۱۳۶ میلیون سال قبل ) تخمین زده می شود .

 در نتیجه ترکیب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا تشکیل اسید کربنیک ضعیف ونفوذ آن در زمینهای آ هکی و انجام واکنش شیمیایی ترکیبی ناپایداری به نام بی کربنات کلسیم به وجود آورده است. چون این ماده در آب محلول بوده و در درون لایه های آهکی ضخیم فضاهای خالی ریزی ایجاد کرده است. این فضاهای خالی میلیون ها سال گسترش پیدا کرده و به مرور گذر زمان به هم پیوسته اند وبه عبارتی میلیونهاسال قلم پروردگار جهان به حکاکی ونقش آ فرینی این شاهکار شگفت انگیز مشغول بوده است تا این غار بسیار وسیع در دل زمین ایجاد شده است.

 

شناسایی غار

مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم این غار را می شناختند و از آب آن نیز بهره می بردند ( مجرایی که از محوطه ورودی تا محل آب حفر شده، این مسئله را تایید می کند)؛ ولی شناسایی مفصل و معرفی آن به حدود سال ۱۳۴۲ که بنابر نظری اولین بار توسط افسری به نام « سرهنگ یحیایی » که فرمانده پادگان همدان بود و بنابر نظر دیگر توسط گروه کوهنوردی همدان انجام پذیرفت و توسعه آن با تعریض دهنه ورودی آغاز شد و به تدریج به صورت فعلی در آمد.

 

 

غار علیصدر همدان

زیبایی های غار علیصدر :

 غار علیصدر از بسیاری جهات به خصوص به علت وجود گذرگاههای ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتا سر غار گسترده شده اند، یکی از زیبا ترین جلوهای طبیعی ایران وجهان و پدیده ای  منحصر به فرد در نوع خود میباشد که فقط در معدودی از غارهای جهان مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه وبوکان در استرالیا چنین زیبائیهای خیره کنندهای وجود دارد.

 

آب دریاچه غار علیصدر:

آب دریاچه غار بدون رنگ و بو میباشد و مزه آن معمولی است هیچگونه حیات جانوری در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود ۱۲ درجه سانتی گراد و به قدری زلال است که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیر مسلح بخوبی قابل رویت است.

نتایج آزمایشهای فیزیکو شیمیائی بر رور آن نشان می دهد که در نقاط مختلف غار ترکیبات شیمیائی آن نزدیک به هم بوده وجزء آبهای بی کربناته کلسیک سبک با  ph اسیدیته نزدیک به خنثی میباشد. بدلیل وجود املاح آهکی فراوان در آب غیر قابل خوردن است از آنجا که مازاد آب غار توسط رشته های مختلفی (مثل چشمه شور ) به خارج غار هدایت می شود، سطح آب در طی فصول و سالهای مختلف به استثناء مواقع کم آبی یکنواخت است ولی در مواقع کم آبی دارای نواساناتی بوده که آثار آن برروی دیواره غار به خوبی مشهود است.

آب دریاچه غار از چشمه های زیر زمینی همچنین ریزش مداوم آب از دیوار وسقف غار تامین میشود که منشا آنها به طور کلی از محل ریزشهای جوی است سقف غار که در بعضی قسمتها تا حدود ۱۰متر از سطح آب ارتفاع دارد.

غار علیصدر همدان

 

غار علیصدر همدان

در برخی از مسیرهای غار ۱۰ الی۱۱ کیلومتر پیشروی شده است ولی هنوز تمام کانالها و شبکه های ارتباطی غار کشف نشده اند در حال حاضر پس از طی مسیر قابل قایقرانی غار نوردی پیاده در قسمت خشکی غار آغاز می شود و گردشگران پس از طی کردن مسافتی نسبتا طولانی مجددا با قایق ادامه مسیر می دهند. تا کنون ۱۴ کیلومتر از معابر غار کشف شده ولی تنها ۴ کیلومتر از معابر که با پروژکتور نور پردازی شده اند مورد بازدید قرار می گیرد. در مجموع بازدید از محوطه وسیع و قندیل های بزرگ غار، قایقرانی، غار نوردی و گذر از پیچ و خم گذرگاههای آبی و دالانهایی با سقف بلورین به بیننده می باوراند که این اثر حقیقتا یکی از شاهکار های جهان آفرینش است.

 

غار علیصدر همدان

 

امکانات رفاهی و تفریحی

امکانات رفاهی و تفریحی موجود در اطراف مجموعه سیاحتی غار علیصدر برای بازدید کنندگان تسهیلاتی شامل موارد زیر است:

 ۱)یک باب مهمانسرا

۲)ده دستگاه ویلای چوبی یک و دو خوابه

۳) شانزده دستگاه سوئیت اقامتی

۴)پنجاه دستگاه چادر صحرائی

رستوران، بازارچه خرید مواد خوراکی و صنایع دستی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، توقفگاه اتومبیل، وسایل بازی کودکان، فضای سبز و امکان کوهنوردی فراهم شده است.

 

سایت ایران نما

irannamaa.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *