ماسوله – گیلان – منطقه زیبا خوش آب و هوا و گاهی مه آلود

ماسوله – گیلان  (منطقه تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود)

منطقه و یا شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستانهای خنک و زمستانهای پر برف است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن، ۶۰ کیلومتری شهر رشت ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع است.

این شهر در سال ۱۳۵۴ هجری خورشیدی طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است.

ماسوله یکی از زیباترین و پر گردشگرترین شهرهای ایران است که به علت سبک معماری ویژه‌اش هم اکنون در سراسر جهان معروف شده است.

 

ماسوله- گیلان -

ماسوله- گیلان

مسیرهای دسترسی به ماسوله: 

برای دسترسی به شهر ماسوله شما ابتدا باید خود را به رشت برسانید و سپس از آنجا به فومن رفته و از فومن به ماسوله خواهید رسید. لازم به ذکر است که مسیر رشت تا ماسوله چندان طولانی نیست و پس از رسیدن به شهر رشت فاصله زیادی با مقصد خود نخواهید داشت. همچنین باید بدانید که مسیر رفتن به این شهر خود پر از جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری است که حتما شما را محو خود می‌کند. شما می‌توانید حتی سفری یک روزه به این شهر داشته باشید، اما پیشنهاد می‌کنم برای تفریح و لذت سفر بیشتر، حتما چند روزی را در ماسوله بگذرانید.

ماسوله- گیلان - ایران نما

 

بازار ماسوله :

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در استان گیلان و روستای زیبای ماسوله، بازار مشهور این منطقه‌ی کوهستانی است. از ویژگی‌های این بازار می‌توان به تشکیل آن به چهار سطح کاملا مجزا و مستقل از یکدیگر اشاره کرد که در ساخت مغازه‌ها نیز تاثیرگزار بوده است. گردشگران می‌توانند از آنجا صنایع دستی، سوغات و وسایل سنتی ماسوله را تهیه نمایند.

بازار - ماسوله- گیلان - ایران نما

بازار-ماسوله- گیلان

سوغات ماسوله- گیلان - ایران نما

صنایع دستی ماسوله

رودخانه ماسوله

در ماسوله بطورکلی سه رودخانه وجود دارد که به نام‌های رودخانه پلنگ در، رودخانه سیاورود و رودخانه ماسوله رودخان شناخته می‌شوند. این رودخانه‌ها علاوه‌بر طراوت و سرسبزی که به شهر می‌بخشند، زیبایی بی‌نظیری را هم ایجاد کرده‌اند. تماشای این رودخانه در هنگامی که شهر را مه فراگرفته می‌تواند بسیار زیبا است. در کنار این رودخانه غذاهای محلی مثل آش ترش یا  مرغ شکم پر نوش جان کرده و از طبیعت بکر لذت ببرید.

- ماسوله- گیلان

نام ماسوله:

نام ماسوله حداقل از سده­ی هشتم و نهم هجری به بعد به همین صورت کنونی خود کاربرد دارد. برخی آنرا برگرفته از نام کوهی در جوار ماسوله به نام «ماه­سالار»‌ می­دانند به باور ایشان این ناحیه ابتدا «ماسالا»‌ خوانده می­شد و بر اثر کثرت استعمال بعدها به «ماسوله»‌ مبدل شد. به روایتی دیگر کلمه «ماسوله»‌ از دو بخش «ماس»‌ و «اوله»‌ تشکیل شده است. بخش نخست در فرهنگ­های ایرانی به معنای کوه و مانع و بخش دوم نیز به معنای بلند است که در ترکیب با «های»‌ تصغیر به مفهوم «مانند»‌ آمده است. بنابر این ماسوله را می­توان « کوه بلند »‌ و «کوه­مانند »‌ معنا کرد.با تکیه بر زبانهای­سانسکریت و فارسی­میانه آنرا «ماه کوچک» یا « سرزمین ماه کوچک» نیز معنا کرده­اند.

ماسوله- گیلان

مقبره عون­بن­علی از نوادگان امام اول شیعیان به همراه سید جلال­الدین اشرف از فرزندان موسی کاظم امام هفتم شیعیان در این شهر قراردارد.

امامزاده ماسوله- گیلان - ایران نما

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *