پل زمانخان – چهارمحال بختیاری

پل زمانخان – چهارمحال بختیاری

 

پل زمانخان یکی از بناهای با ارزش و قدیمی شهر سامان واقع در شهرستان سامان است که دارای دو دهانه، ۳۰ متر طول و ارتفاع ۱۲ متر است. پل زمانخان بر روی رودخانه زاینده رود بر روی سه‌پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد. ورودی پل از سمت روستای ایلبیگی می‌باشد که در این مسیر به دهکده سیاحتی زاگرس قرار دارد. این پل در استان چهارمحال بختیاری واقع شده است.

 

پل-زمان-خان- چهارمحال بختیاری- ایران نما ۱-

پل زمانخان چهارمحال بختیاری

پیشینه تاریخی :

این پل به دستور زمان‌خان رئیس طایفه نفر از خاندان ایل بیگی ایلات ترک زبان قشقایی استان فارس و از سرداران معروف شاهان صفوی که زمانی دامنه کوچ آن‌ها تا منطقه سامان می‌رسید، بر روی رودخانه زاینده‌رود احداث گردید.

لازم است ذکر شود که عشایر ترک زبان جنوب را بیش تر به نام ایل بزرگ قشقایی می‌شناسند و «زمان خان نفر» جزئی از مردان این ایل بزرگ به شمار می‌رفت. طایفه نفر امروزه در شهرستان مرودشت واقع در استان فارس در محله نفر زندگی می‌کنند.

 

پل-زمان-خان- چهارمحال بختیاری- ایران نما

تاریخ مرمت و بازسازی پل :

پل زمان خان سه بار یکی در سال ۱۲۰۲ توسط کارگزاران حکومت صفوی، بار دوم توسط خوانین روستای ایلبیگی در سال ۱۳۲۹ هجری قمری و بار سوم در سال ۱۳۲۱ شمسی به وسیله حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه «چم عالی» به طور کامل تعمیر و مرمت گردید. استحکام این پل با احداث دیوار سنگی در دو طرف آن، بسیار بیشتر شد.

 

پل-زمان-خان- چهارمحال بختیاری- ایران نما

 

 

ماهیان رودخانه و گردشگری در اطراف پل :

اطراف پل مملو از باغ‌های فراوان با درختان گوناگون میوه است که مناظر زیبایی را بوجود ‌آورده اند. منطقه‌ای که پل زمانخان در آن قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و بسیار پاکیزه است.

بیشتر ماهیان این رودخانه ماهی قزل آلای وحشی (گوشت صورتی) می‌باشد و جریان آب رودخانه بسیار تند است. گشت و گذار در کنار رود و در اطراف پل زمانخان لحظات خاطه انگیزی را به همراه خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *