کوه های مریخی – چابهار – سیستان و بلوچستان

کوه های مریخی چابهار – سیستان و بلوچستان :

کوه‌های مریخی یا کوه‌های مینیاتوری  چابهار نام کوه‌هایی با ساختار و شکل ویژه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در چابهار است. کوه های مریخی در فاصله ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از شهر چابهار، در مسیر گواتِر در سمت چپ جاده است که به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونه رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارد و در کنار تپه های گل افشان این کوهها نیز در این منطقه شکل خاص و دیدنی دارند.

 

 

بندر چابهار - سیستان و بلوچستان

کوه های مریخی چابهار

 

موارد تشکیل دهنده رسوبات کوه ها :

رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهنده رسوبات این کوه‌ها هستند.

 

کوه مریخی- چابهار

کوه های مریخی- چابهار

کوه های مینیاتوری چابهار:

وجود کوه‌های مریخی در چابهار با توجه به منظره کاملاً متفاوتی که در سمت راست جاده و رو به‌سوی دریا وجود دارد، باعث می‌شود یکی از زیباترین جاده‌ها و مناظر طبیعی استان سیستان و بلوچستان به وجود آید.

چیزی که عبور از این مسیر را به یک مریخ‌نوردی واقعی تبدیل می‌کند رسوبات آهکی فسیل‌های جانوران و ماهی‌هایی است که در اثر فرسایش ناهمواری‌هایی شبیه به سطح کره مریخ ایجاد کرده‌اند.  این کوه‌ها در شهر چابهار قرار گرفته‌اند. به همین خاطر هر سال همایشی با عنوان مریخ‌نوردی در چابهار در این منطقه برگزار می‌شود .

 

کوه مریخی- چابهار - سیستان و بلوچستان - ایران نما

جاهای دیدنی چابهار

 

از دیگر جاهای دیدنی در چابهار، امواج آبی ساحل چابهار است که در شب جلوه خاصی دارد و گردشگران زیادی را جلب کرده است. امواج آبی در شب یک نمای دیدنی از جمله جاهای دیدنی چابهار در شب است.

و اگر به طور اجمالی بخواهیم به جاذبه های گردشگری چابهار اشاره کنیم باید گفت این بندر یک بندر همیشه بهار است که علاوه بر فواید جغرافیایی ، دارای جاذبه های گردشگری طبیعی زیادی است که در نوع خود قابل ملاحظه است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *