گردنه حیران – گیلان

گردنه حیران – گیلان

آدرس و مسیر دسترسی:

۱- جاده اصلی اردبیل به آستارا، ابتدای تونل اردبیل تا ۵ کیلومتری آستارا

۲-  جاده آستارا – اردبیل، ۵ کیلومتری آستارا

 

این گردنه در بیشتر زمان‌ها زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتع است. البته این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا فقط حدود ۱۵۰۰ متر است. در واقع علت اصلی مه دائمی گردنه حیران رطوبت دریای خزر است نه ارتفاع زیاد این گردنه. این جاده شبیه مار تنومندی است که دور کوه بزرگی پیچیده شده و ماشین‌های زیادی روی تنه آن حرکت می‌کنند تا از کوه بالا بیایند. توقف در رستوران‌ها (با غذاهای محلی) و استراحتگاه‌های مسیر و تماشای پیچ و خم جاده از بالا بسیار دل انگیز است.

 

 

گردنه حیران - گیلان

 

حیران، نام روستایی ییلاقی درشهرستان آستارا واقع در استان گیلان است. این روستا در فاصله ۳۰ کیلومتری آستارا قرار دارد. منطقه حیران از توابع شهرستان آستارا در منتهی‌الیه غرب استان گیلان و همجوار با استان اردبیل با ۲۲۰۰ هکتار مساحت است که از این میزان ۱۲۰۰ هکتار به مستثنیات اشخاص و ۱۰۰۰ هکتار به منابع ملی تعلق دارد.

 

گردنه حیران - گیلان

 

امکانات و تسهیلات تفریحی :

وضعیت امکانات و تسهیلات تفریحی و گردشگری این منطقه که دارای مناظر بکر طبیعی می‌باشد. اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان امکانات تفریحی و گردشگری را ایجاد کرده و در سال ۱۳۹۰ با راه‌اندازی تله کابین حیران موجب توسعه و افزایش بیش از بیش صنعت گردشگری در استان گیلان و شهرستان مرزی بندر آستارا شده‌است، را می‌توان نام برد.

 

گردنه حیران - گیلان

گردنه حیران – گیلان

 

میوه های درختی در گردنه حیران

میوه های درختی در گردنه حیران

 

مناطق نزدیک گردنه حیران:

در کیلومتر ۱۸ جاده آستارا-اردبیل، روستای مِشِند قرار گرفته. مش در زبان تالشی به معنی زنبور است و مشند یعنی جایگاه زنبور. این روستا نیز طبیعت شگفت‌انگیزی دارد.

روستای کشفی در فاصله ۱۵ کیلومتری آستارا واقع شده، هم آرام است و هم خوش آب و هوا. کوهپایه‌های این منطقه برای کوهنوری مناسب است.

 

گردنه حیران - گیلان

گردنه حیران - گیلان

 

ماسوله یکی دیگر از مکانهای بکر استان گیلان است که گردش در آن روح آدم را تازه می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *