گلاب گیری – کاشان

گلاب گیری -کاشان :

زمان گلاب گیری در کاشان چه تاریخی است؟

تماشای مراسم گلابگیری هرساله عده زیادی را به کاشان می‌کشاند. زمان گلابگیری در کاشان از دهه اول اردیبهشت شروع می‌شود و تا  اوایل خردادماه ادامه دارد. بوی گل محمدی در شهر می‌پیچد و مستت می‌کند و همه اینها به لطف آمدن بهار است.

 

گلاب گیری- کاشان - ایران نما

باغ گل محمدی در کاشان و گلاب گیری

 

شیوه سنتی گلاب گیری:

گلاب گیری- - کاشان - ایران نما

 

به این شکل که وسایلی مثل دیگ، پارچ، قرابه، نی و شیشه در شیوه سنتی به کار می‌آید. در گلابگیری به روش سنتی حدودا هر یک کیلو گلبرگ را با یک لیتر آب در دیگی مسی می‌ریزند و دیگ را روی هیزم می‌گذارند. درپوش دیگ را می‌گذارند و با تعبیه واشر لاستیکی بین دیگ و درپوش از نشست بخارها جلوگیری می‌کنند. روی در دیگ سوراخی است که به لوله های استیل و آلومینیومی متصل است. سر دیگر لوله، به ظرف مسی که پارچ است منتهی می‌شود. بخارهای به وجود آمده ار تقطیر، بعد از رد شدن از این لوله در پارچ مسی‌ای که داخلش آب سرد وجود دارد، سرد و گلاب به دست می‌آید. گلاب بعد از ۵ تا ۷ ساعت زحمت به روش سنتی ، به دست می آید.

 

گلاب گیری- - کاشان - ایران نما

گلاب گیری در کاشان

 

مکان های گلاب گیری :

اگرچه نام گلاب گیری کاشان با شهر قمصر عجین شده است. اما این مراسم در شهرهای دیگری نظیر نیاسر، برزک و روستاهای ون، سده، وادقان و…  نیز انجام می شود.

شهر قمصر در ۳۰ کیلومتری جنوب کاشان قراردارد. این شهر علاوه بر شهرتش در زمینه ی گلاب گیری طبیعت بسیار زیبایی در دل کویر دارد و از دیگر دیدنی های آن اما زاده پیر داوود است که قدمت بنای آن به دوران آل بویه میرسد.

 

گلاب گیری- کاشان - ایران نما

گل محمدی

 

نشانه‌های اصل بودن گلاب:

برای تشخیص گلاب اصل، باید به نشانه های شفاف و روشن (بدون رسوب)بودن و بوی خوش(بوی گل محمدی)داشتن آن توجه کنید. طعم گلاب نیز سنگین و کمی مایل به تلخی است که از جمله مهمترین نشانه‌های اصل بودن گلاب به‌شمار می‌رود.

 

خواص گلاب:

گلاب نیز خواص بی شماری از جمله رفع عوارض حادث از زکام، خشونت صدا، ضد سرفه، خفقان گرم، درد معده و روده، دل پیچه سرد و گرم، سردردهای گرم، درد چشم ، ایجاد نشاط و … دارد و همچنین به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی، یکی از پاک‌کننده‌های قوی برای پوست‌های خشک و حساس است.

از جمله موارد استفاده ی دیگر این ماده خوش عطر در مراسم ها و عزاداری هاست. جالب است بدانید که بوی گلاب میزان ترشح ئیدروفین و اندروفین را در مغز متعادل می‌کند و احساس آرامش و آسودگی به فرد می‌دهد. بوی گلاب تأثیر مستقیم بر آرامش روان دارد و هیجانات منفی و استرس را رفع می‌کند به همین دلیل است که برای آرامش یافتن از آن استفاده می شود.

گلاب به واسطه بو و خواص خود توانسته به مقدس ترین مکان برای مسلمانان یعنی کعبه راه پیدا کند و هر ساله خانه خدا را با گلاب کاشان شستشو می دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *