آبشار برنجه (تاف) شول آباد – استان لرستان

آبشار برنجه (تاف) شول آباد، یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران

آبشار برنجه شول آباد در استان لرستان ، در فاصله ۹۷ کیلومتری شهرستان الیگودرز در منطقه ززوماهرو، روستایی با قدمت چند هزار ساله بنام پیرامام قراردارد.

با توجه به بافت کوهستانی این روستا و وجود چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعی هر ساله مورد استقبال و بازدید گردشگرانی از داخل و خارج کشور قرار می گیرد. وجود رودخانه دائمی و پرآب «زز» که از سر شاخه های عمده سد دز محسوب می شود، ضمن اشتغال افراد زیادی از ساکنین به پرورش ماهی قزل آلا محل مناسبی جهت تفریح و تفرج گردشگران در میان درختان اطراف آن خصوصاً در فصول بهار و تابستان گردیده است.   کوه برنجه با ارتفاع بالغ بر ۳۵۰۰ متر از سطح دریا و همچنین وجود پوشش جنگلی و جانوری گوناگون و آب افشانی آبشار زیبای تاف (برنجه) در سه پلکان با بلندای تاج بیش از ۵۰۰ متر در ارتفاعات این کوه، زیبایی چشم نوازی به طبیعت این منطقه داده است.

 

آبشار برنجه شول آباد

 

این منطقه در دل کوههای سنگی است و اندازه گیری آبشار برنجه شول آباد بسیار سخت به نظر می رسد برخی از منابع ارتفاع آن را ۷۹۶ متر اعلام کرده اند که در این صورت لقب بلندترین آبشار آسیا را از آن خود می کند.  شایان ذکر است هنوز به صورت رسمی این عدد به ثبت نرسیده است، به هر حال این آبشار و محیط پیرامونش منظره ای خارق العاده را شکل داده که تماشای آن تجربه ای به یادماندنی خواهد بود.

 

 

آبشار برنجه شول آباد- لرستان

 

بهترین زمان برای سفر

رودهای این آبشار در اواخر فصل زمستان و فصل بهار بسیار پر آب می شوند و زیبایی آبشار را دو چندان می کنند. در بهار درختان سرسبز می شوند و سبزی خیره کننده ای به طبیعت می بخشند. در فصل بهار لاله های واژگون بر روی ارتفاعات کوه برنجه می رویند و بهشتی تماشایی را پدید می آورند. در فصل تابستان آب آبشار کاسته می شود اما هوای مطبوع و خنک و محیط مناسب باز هم مکان مناسبی برای گشت و گذار را فراهم می کند.

 

 

 

پوشش گیاهی متنوع،گلهای رنگارنگ و لاله های واژگون در ارتفاعات کوه برنجه در اردیبهشت ماه به راستی بهشت را در نظر هر بیننده ای به تصویر می کشاند و با نظارگر بودن منظره های دل انگیزش، از ارتفاعات کوه برنجه خصوصاً در ارتفاعی موسوم به« سرپیا » در حالی که آدمی خود را در بهشت گمشده الهی محصور می بیند و از عطر دلاویز گلهای بهاری مدهوش گردیده تماشایی است.

 

آبشار برنجه شول آباد- لرستان

 

آبشار برنجه یک آبشار فصلی ولی بسیار زیبا است که در نزدیکی روستای پیرامام در منطقه شول آباد واقع شده است. این آبشار در فصل بهار در دامنه کوه برنجه جلوه خاصی دارد. منطقه شول آباد یکی از مناطق محروم و تقریبا بکر استان لرستان است که مملو از زیبایی های طبیعی و رازهای تاریخی است. شول، یکی از طوایف بسیار قدیمی لرستان بوده و نام این ناحیه برگرفته از آن قوم است.

 

آبشار برنجه شول آباد- لرستان

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. E گفت:

    جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *