بهبود کارایی مصرف انرژ ی ساختمان با آنالیزهای انرژی و شبیه سازی نور روز (Daylight)

بهبود کارایی مصرف انرژ ی ساختمان با آنالیزهای انرژی و شبیه سازی نور روز (Daylight)

  • مراحل تصمیم گیری در سیستم یکپارچه است. برای ارزیابی عوامل وابسته به معیارهای کارایی انرژی همچون فرم ، مصالح ، ساکنین ، موقعیت جغرافیایی و سیستمهای فنی، لازم است که ارزیابی کارایی انرژی ساختمان، به صورت یکپارچه با فرایند طراحی صورت گیرد . (منبع مطالب   :Ahn K and et al, 2014)

–  قابلیت مدلهای BIM ذخیره سازی اطلاعات قسمت های مختلف پروژه، جهت ارزیابی و محاسبات انرژی مورد استفاده قرار گرفته و مهندسان را قادر میسازد تا با صرف زمان و هزینه کمتر به سادگی به پارامترهای مورد نیاز برای محاسبات کارایی انرژی دست پیدا کنند .

– محاسبات انرژی و (انرژی مفید) را به صورت آنی انجام داده و شبیه سازی گرافیکی آن را ببینند و اثر تغییرات طراحی را بر محاسبات انرژی مشاهده کنند. این امر موجب افزایش انعطاف پذیری و بهینه سازی مناسب تر در بخش انرژی ساختمان می شود .

 

روشنایی روز:

  • یکی از ابعاد بسیار مهم در آنالیز انرژی ها ساختمان، روشنایی روز می باشد .
  • به صورت معمول، محاسبات روشنایی روز به صورت دستی یا با شبیه سازی کامپیوتری انجام میپذیرد. به این منظور پس از آماده شدن مدل معماری، متخصص شبیه ساز، مدل شبیه سازی انرژی را آماده میکند.
  • با ایجاد یا هر تغییر در مدل معماری، متخصص شبیه سازی، فایل ورودی جدیدی برای آنالیز را در اختیار خواهد داشت .

استفاده از روش، موجب افزایش دقت و کاهش تلاش و زمان لازم برای مدلسازی هندسه ساختمان در تحلیل های انرژی میشود؛ و بر اساس سطح دقت اطلاعات ورودی، می توان خروجی های شبیه سازی شده را در زمان کمتر داشت .

 

عملکرد BIM در آتش سوزی و راه فرار

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *