تپه گل افشان -جاهای دیدنی چابهار – سیستان و بلوچستان

تپه گل افشان – سیستان و بلوچستان

 

یکی از دیدنی های جالب شهرستان چابهار، کوه های گِل افشان آن است. مهمترین آنها در نقطه ای نزدیک به کُنارک به نام بندر تَنگ قرار دارد. کوه گل افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر و قطر قاعده اندکی بیش از ۱۰۰ متر در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فرا گرفته است. ظاهرا این بیابان نیز همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی درون زمین است.

جاهای دیدنی چابهار :

به عنوان یک یکی از جاهای دیدنی چابهار ، گل‌فشان از جمله پدیده‌های جالب توجه در منطقه ساحلی خزر و دریای عمان هستند. هر چند در نقاط دیگر دنیا نیز وجود دارد. اما همبستگی این عارضه زمین شناسی با منابع نفت و گاز آن را به پدیده‌ای جذاب در این دو حوضه تبدیل کرده است. همچنین تعدادی از آن در حوزه خزر در منطقه جمهوری آذربایجان واقع است.

 

تپه گل افشان- چابهار- سیستان-

تپه گل افشان در سیستان و بلوچستان

 

نحوه تشکیل گل افشان در چابهار:

نحوه تشکیل گل افشانها در چابهار بیشتر به منشا و نوع آنها بستگی دارد. اصولا دو نوع گل افشان در دنیا وجود دارد. یکی گل افشان های سرد که منشا تکتونیکی دارند و دیگری گل افشان های گرم که از عوارض بعدی آتش فشانها محسوب میشوند.

در هر حال، تمام محققان بر این اعتقادند که فشار عامل اصلی تشکیل هر نوع گل افشان اعم از گل افشان سرد یا گرم میباشد.

بیشترین درصد گاز تشکیل دهنده گل فشانها در چابهار به گاز متان تعلق دارد که حدود ۸۵-۸۹ درصد برآورد شده است. حدود ۱۰ درصد گاز دی اکسید کربن  و درصد باقیمانده به گازهای نیتروزن و مونوکسید کربن تعلق دارد.

 

تپه گل افشان- چابهار- سیستان- ایران نما

جاهای دیدنی چابهار

 

بالا رفتن از تپه گل افشان:

بالا رفتن از تپه گل افشان در جاهای دیدنی چابهار ، اگر فصل بارندگی نباشد؛ تقریبا راحت است.  در فواصل زمانی حدود یک دقیقه، مقداری گل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده می شود. احتمالا تمام این کوه در طول سالیان دراز بر اثر فعالیت این چشمه ایجاد شده باشد. در کنار این کوه، دو کوه کم ارتفاع دیگر وجود دارد که به نظر می رسد زمانی آنها نیز گل افشان بوده اند.

 

 

تپه گل افشان- چابهار- سیستان-

گردشگری چابهار

کاربرد گل افشانها

اصولا گل افشانها در جاهای دیدنی چابهار کاربرد زیادی دارند که از آن جمله میتوان به استفاده از گل آنها در سفال سازی، کوزه گری، بهره برداری از گاز، گردشگری، گل درمانی و…اشاره کرد. بسیاری از مردم  چابهار از گل های گل فشان برای موارد درمانی استفاده میکنند.

از گل ها برای درمان بیماری های پوستی، درمان درد کمر،درد های مفاصل و… استفاده میشود. همچنین برای درمان تنگی عضلانی و انقباظ عروق موثرند.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *