حرم امام رضا در مشهد

حرم امام رضا در مشهد

Imam Reza shrine, Mashhad

 

حرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد در استان خراسان رضوی، ایران، مدفن علی بن موسی‌الرضا (ع) است که نزد مسلمانان شیعه به‌عنوان «حرم» گرامی و مقدس داشته می‌شود.

 

مقبره امام رضا مشهد

 

از بناهای آن (مدفن امام رضا) ( ۴۲۵ ق/۱۰۳۳ م) و مسجد جامع گوهرشاد (ساخته ۸۲۱ ق/ ۱۴۱۸ م) را می توان نام برد. حرم امام رضا مجموعه‌ای است با کانون آرامگاه هشتمین امام شیعیان، علی بن موسی‌ الرضا(ع) که دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را شامل می شود. این حرم مطهر، بزرگ‌ترین مسجد جهان در اندازه (۲۵۰ هزار مترمربع) و دومین مسجد بزرگ جهان در گنجایش (۵۰۰ هزار نفر) شمرده می‌شود. و علاوه بر دید مذهبی آن، بناهای تاریخی در غالب جاهای دیدنی مشهد هم برای زائرین در خود دارد.

 

پارک جنگلی شاندیز مشهد

 

مقبره امام رضا مشهد

 

 

مقبره امام رضا مشهد

 

 

 علی بن موسی الرضا در سال ۲۰۰ ه‍.ق به دستور خلیفه وقت به مرو مهاجرت کرد. درمورد تاریخ مرگ علی بن موسی الرضا اختلاف نظر وجود دارد. شیعیان در روز آخر صفر تاریخ بر شهادت وی به سوگ می نشینند. علی بن موسی الرضا در طوس و به دست مأمون و با خوراندن سم کشته شد. پیکر وی بالای سر هارون الرشید (خلیفه عباسی و پدر مأمون) دفن شد به‌گونه‌ای‌که پایین پای علی بن موسی، بالای سر هارون است. بعد از این اتفاق آن محل به نام «مشهدالرضا» (محل شهادت رضا) نامیده شد.

 

مقبره امام رضا مشهد

 

مقبره امام رضا مشهد

ایوان نقاره خانه

 

مقبره امام رضا مشهد

مقبره امام رضا مشهد

سقاخانه حرم امام رضا(ع)

از بناهای معروف حرم امام رضا (ع) ، سقاخانه‌ای است که هم‌اکنون در وسط صحن انقلاب واقع شده است. سقاخانه را در دوران سلطنت نادر شاه افشار و بین سال‌های ۱۱۴۴ تا ۱۱۴۵ از سنگ مرمر ساختند. استاد اسماعیل طلاکار سقفی گنبدی شکل بر روی آن ساخت و پوششی هشت‌ضلعی روی آن قرار داد و سپس آن را طلاکاری کرد. این بنا در سال ۱۳۴۷ بازسازی شد. این سقاخانه هم ه نوبه خود یکی از دیدنی های مشهد است.

 

مقبره امام رضا مشهد

سقاخانه کنونی امام رضا

 

 

مقبره امام رضا مشهد

نمای سقاخانه و فضای داخلی صحن حرم امام رضا(ع) – دوره قاجار سال ۱۲۷۵ق

 

 

مقبره امام رضا مشهد

صحن و سردر ایوان ساعت حرم امام رضا(ع) – در دوره قاجار سال ۱۳۰۹ ه ق

 

مقبره امام رضا مشهد

نمای ضریح فولادی حرم امام رضا (ع) – سال ۱۳۱۵

برای دیدن بهنرین جاهای دیدنی مشهد به این صفحه بروید.

سایت ایران نما

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. vidao.ir گفت:

    مطلب خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *