طرز تهیه دنده کباب کرمانشاه به همراه نکات

طرز تهیه دنده کباب کرمانشاه :  (راهنمای قدم به قدم)

دنده کباب یکی از کباب های ایرانی است که به نام کرمانشاه شناخته شده است. دنده کباب بیشتر در اطراف محوطه تاریخی طاق بستان کرمانشاه تهیه می شود. این کباب در گذشته در شهر سنقر با سه سیح تهیه می شده و به دنده کباب سه سیخ معروف بوده است و این روزها در رستورانهای دیگر نیز عرضه می شود. البته تهیه آن یا یک سیخ هم به همین صورت انجام می گردد.

این غذا در تمامی ایران طرفدار دارد. در ادامه تهیه این غذای خوشمزه شرح داده می شود :

مواد لازم جهت دنده کباب :

دنده گوسفند: ۰٫۷ تا یک کیلو گرم

سیر: یک حبه

فلفل سیاه: نصف قاشق چای خوری

سماق: یک و نیم قاشق چای خوری

رب گوجه فرنگی: نصف قاشق سوپ خوری

روغن، ترجیحا روغن حیوانی یا روغن کنجد : سه قاشق سوپ خوری

پیاز خرد شده: ۲ عدد

دنده کباب- غذای محلی- کرمانشاه - ایران نما

دنده کباب غذای محلی کرمانشاه

 

مواد لازم برای دورچین دنده کباب کرمانشاه:

پیاز: یک عدد

نان تازه: به مقدار لازم

لیمو ترش یا نارنج: به مقدار لازم

گوجه فرنگی کبابی: به میزان لازم

جعفری ساطوری شده: به میزان لازم

 

طرز تهیه دنده کباب:

ابتدا گوشت را می برند، همزمان سه تا چهار سیخ با سیخ های کباب کوبیده به صورت عمودی داخل گوشت می کنند. سپس با پشت یک کارد تیز با ضربات پشت سر هم محکم به گوشت ضربه وارد می کنند. بعد از آن گوشت را به مدت چند ساعت به همین حالت در یخچال می گذارند تا به اصطلاح مواد چند ساعت استراحت کند. (. برای تهیه کباب سه سیخ که در سنقر به برگ معروف است از چربی و پیاز کمتری استفاده می شود و به جای یک سیخ کباب از سه سیخ استفاده می شود .)

برای تهیه سس آن، از قبل مقداری روغن را درون ظرفی داغ می کنند و سپس رب گوجه را به آن مقدار زیاد در آن ریخته و سرخ می کنند. نمک، کمی فلفل و آبلیمو و زعفران را نیز به سس اضافه می کنند. موقع کباب کردن در حرارت متوسط دنده را روی آتش گذاشته و همزمان با فرچه از سس غلیظ مدام به روی دنده می زنند تا زمانی که کباب آماده شود و دوباره در لحظه پایین آوردن کباب هم دوباره سس روی گوشت مالیده و سریع در نان می گذارند و با پیاز و لیموترش یا نارنج تزیین می کنند.

 

برخی رستورانهای معروف کرمانشاه :

از رستوران های معروف کرمانشاه به رستوران تخت جمشید در طاق بستان، رستوران سه کاج در میدان شهرداری و رستوران سنتی در خیابان گلستان می توان اشاره کرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *