انواع نمای مختلف ساختمان و مشخصات هر کدام از آنها

نماهای مختلف ساختمان

نمای هر ساختمان بخشی از هویت آن ساختمان محسوب می گردد که به ساختمان و ساکنان آن اعتبار بخشیده و در زیبایی شهر نقش به سزایی را ایفا می کند. به عنوان مثال در تمامی کلانشهر ها به مانند شهر تهران این نکته حائز اهمیت می باشد.

باید در نظر داشت یک ساختمان علاوه بر امنیت و آسایش چه خصوصیاتی را نیاز دارد تا به عنوان یک ساختمان منحصر به فرد و خاص محسوب گردد.

طراحی نما و نماسازی ساختمان را می توان از مهم ترین نکات زیبا سازی شهری و ساختمان ها دانست. چرا که نماسازی ساختمان ها می تواند چشم نوازی دلنوازی را به رخ افراد بکشد. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که تنها دلیل استفاده از نماسازی برای زیبا سازی نیست بلکه همانند مواردی که برای مقاوم سازی ساختمان انجام می شود و در سفت کاری و نازک کاری مواردی برای انسجام مقاومت آن وجود دارد.

 

نمای ساختمان ۱- ایران نما

 

طراحی نمای ساختمان در تهران از دلایل اهمیت دادن به نماسازی به چند مورد اشاره دارد که عبارتند از :
۱- پیشگیری از آلودگی صوتی .
۲- زیبا و شیک تر به نظر رسیدن ظاهر ساختمان ها .
۳- جلوگیری از هدر رفتن انرژی در همه فصل های سال .
۴- مقاومت بیشتر ساختمان در برابر شرایط نامساعد جوی نظیر زلزله و باد و باران و یخبندان .

 

انواع نماسازی ساختمان در تهران

نمای آجری

نمای سنگی

نمای شیشه ای

نمای کامپوزیت

نماهای رومی

نماهای بایرامیکس

 

نمای ساختمان - ایران نما

 

برخی از مشخصات نما که باید مد نظر قرار داد:

  • انعطاف‌پذیر بودن در اجرای نمای ساختمان.
  • سبک بودن نمای ساختمان .
  •   عایق بودن نمای ساختمان به سرما و گرما، و صوت.
  • مقاومت نمای ساختمان در برابر عوامل طبیعی. 
  • قابل اجرا بودن در ساختمان‌های مرتفع .
  • زیبایی نمای ساختمان .
  • نمای ساختمان و شرایط محیطی.
  • قیمت تمام شده نمای ساختمان .
  • سرعت اجرای نمای ساختمان
  • نما ساختمان به عنوان عنصری از نما شهری می باشد. 

 

تاثیر نمای ساختمان در نمای شهر

نماسازی ساختمان به قدری اهمیت دارد که در بسیاری از کشور ها قانونی وجود دارد که این فضا را برای مردم تنگ می کند و نمی توانند بر اساس سلیقه خود، بنا و نمای آن را بنا کنند بنابراین بر زیبایی شهر و همگونی و هماهنگی شهر بسیار بسیار کمک می کند. نمای ساختمان یک چارچوبی است برای اینکه بتوانید سایر طراحی های اجزای آن را انجام دهید. کارایی این نما به زیبایی منحصر نمی شود و می تواند به استحکام بنا کمک کند و همچنین به ارزش مادی آن و جذابیت آن برای بالا رفتن قیمت مادی کمک شایانی می کند.

 

غالبا وقتی سخن از نمای سازی یا طراحی نمای ساختمان مدرن به میان می آید ذهن ها رو به نمای خارجی و بیرونی بنا می رود در صورتی که نمای داخلی هم بخشی از نما محسوب می شود. نمای هر ساختمانی در شکل گیری یک مجموعه شهری که در آن زندگی می کنیم، بسیار تاثیر گذار است. باید دقت داشت که نمای بیرونی خصوصی نیست و نمی توان به هر نحو دلخواه آن را طراحی کرد. به عبارتی یکی از مهم ترین اجزای ساختمان نمای آن است. بنابراین بهتر است نماسازی به صورتی طراحی شود که به منظور حفظ آسایش و راحتی ساکنین، محیط درونی را از محیط بیرونی منزل محافظت کند و بتواند ارتباط فضای بیرون را با محیط داخلی ساختمان به خوبی برقرار سازد. زیبا بوده و برای اجرای آن خیلی دچار فراز و نشیب نشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *