پارک جنگلی قرق- استان گلستان

پارک جنگلی قرق؛ زیستگاه‌ گوزن‌های قرمز ایرانی

گرگان، پارک جنگلی قرق در ۲۴ کیلومترى شرق گرگان و در مسیر جاده اصلى گرگان – مشهد قرار دارد و مشتمل بر پارک وحش، تأسیسات رفاهى و پارک بازى مى‌باشد. پارک جنگلى قرق از تفرجگاه‌هاى مهم گرگان است که در تمام طول سال مورد بهره‌بردارى قرار مى‌گیرد. پارک جنگلی قرق گرگان یکی از مناطق مهم زیست محیطی جانواران در ایران محسوب می شود.

 

پارک جنگلی قرق- گلستان

 

مساحت این پارک ۶۵۰ هکتار است و در محیط جلگه‌ای قرار دارد. ارتفاع نسبی ۱۰۵ متر از سطح دریا واقع است.

 

پارک جنگلی قرق

 

این پارک دارای دو حلقه چاه عمیق است که از طریق لوله کشی ، آب به منبعی که در مرکز پارک بر روی تپه ای قرار دارد و سپس به سیستم شبکه آبرسانی متصل می شود که از نظر کیفیت ، از درجه بالایی برخوردار است .

طرح این پارک در سال ۱۳۴۸ توسط مرحوم حسین سعیدی آشتیانی؛ بنیان‌گذار پارک‌های جنگلی ایران، تهیه و عملیات اجرایی آن از ۱۳۵۰ آغاز شد. داخل این پارک، یک پارک وحش (محدوده‌ای برای نگهداری حیوانات وحشی) موجود است. همچنین دارای پناهگاه‌های چوبی برای اسکان بازدیدکنندگان و سایر امکانات رفاهی می‌باشد.

 رویشگاه جنگلی آن «انجلی» و «ممرزستان» است و سایر گونه‌های آن بلوط، نمدار، توسکای قشلاقی، افرا، خرمندی و آزاد است و رویشگاه‌های درختچه‌ای و پوششی آن همانند سایر رویشگاه‌های جلگه‌ای ایران است.

 

پارک جنگلی شاندیز مشهد

 

پارک جنگلی قرق

 

گوزن قرمز که از جمله گونه‌های حمایت شده محیط زیست است، در این پارک نگهداری و تکثیر می‌شود.

از این رو پارک جنگلی زیستگاه گوزن قرمز یا مرال به حساب می‌آید که یکی از بزرگترین انواع گوزن و در واقع بزرگترین گوزن بومی ایران است.

 

پارک جنگلی قرق- گلستان

 

 

 

 

 

پارک جنگلی قرق- گلستان

 

به دلیل شرایط آب و هوایی و تابستان‌های خنک بازدید از پارک‌ جنگلی‌ قرق، اغلب در فصل بهار و تابستان انجام می پذیرد. از این رو با ایجاد شبکه‌های آبرسانی، برق‌رسانی و ساخت پناهگاه‌های چوبی ویژه اسکان تلاش شده است تا امکانات رفاهی برای گردشگران این پارک فراهم گردد.

 

پارک جنگلی قرق- گلستان

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. صدقه گفت:

    عالی دمت گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *