پل طبیعت تهران

پل طبیعت تهران

پل طبیعت تهران یک پل دو طبقه برای پیاده‌روی و غیرخودرویی است که در منطقه عباس‌آباد تهران قرار دارد. این پل یکی از نمادهای زیبای شهر تهران در کنار برج میلاد مطرح است. این پل، از عرض بزرگراه مدرس می‌گذرد و بوستان‌های طالقانی در شرق و آب و آتش در غرب را به هم متصل می‌کند.

 

پل طبیعت - تهران - ایران نما

پل طبیعت تهران – یکی از نمادهای شهر تهران

 

آدرس پل طبیعت:

 تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، پارک آب و آتش.

 

 راه دسترسی به پل طبیعت:

برای رسیدن به پل می توانید یکی از دو بوستان طالقانی و بنادر را به عنوان مسیرهای ورود خود انتخاب کنید. اگر می خواهید از بوستان بنادر از پل طبیعت گذر کنید، باید از معابر فرعی ضلع شرقی خیابان آفریقا استفاده نمایید. یا بعد از گذشتن از چهار راه جهان کودک وارد خیابان دیدار جنوبی شده و به بوستان بنادر یا آب و آتش وارد شوید.

اگر هم بوستان طالقانی را برگزیده اید باید از ایستگاه متروی حقانی استفاده کنید.  یا از محور غرب به شرق بزرگراه حقانی به این بوستان جنگلی وارد شوید. پس از عبور از مسیر های پیاده روی، در راههای طراحی شده در این بوستان به پل طبیعت قدم بگذارید.

 

پل طبیعت - تهران - ایران نما

پل طبیعت – تهران

امکانات پل طبیعت :

درطول پل فضاهایی با عملکردهای فرهنگی، تفریحی و گردشگری تدارک دیده شده است. به عنوان مثال می‌توان به کافی شاپ، رستوران، کافه گالری و همچنین فضای سبز کاری شده در پل اشاره کرد. این امکانات در کنار انحنای بدنه پل، مناظر زیبایی را به معرض نمایش می گذارد.

 

 

پل طبیعت - تهران - ایران نما

نمای نزدیک پل طبیعت

 

 یکی از نمادهای شهر تهران:

پل طبیعت از بوستان «بنادر» شروع شده و پس از بوستان «طالقانی» وارد محوطه‌های فرهنگی می‌شود. پیش‌بینی فضاهای مکث بر روی پل و ایجاد امکان تحقق قرارگاه‌های رفتاری متنوع، با توجه به هویت پل از امکانات آن است. حوزه های همجوار و طراحی مبلمان شهری مناسب و هماهنگ با ویژگی‌های این سازه از نکاتی است. که در طراحی این پل در نظر گرفته شده است.

همچنین پل دارای سه طبقه است. مساحت طبقه اول ۱۴۵۰، طبقه دوم ۲۸۷۰ و طبقه سوم ۵۷۱ متر مربع است. ایجاد جلوه متفاوت در طول شبانه روز ، توجه به  ویژگی های ظاهری پل،توجه به «رنگ» به عنوان یکی از عناصر طراحی  و نیز نورپردازی منحصر به فرد از دیگر ویژگی‌های این پل است. این پل در کنار برج میلاد و دریاچه چیتگر، یکی از جاهای دیدنی مدرن شهر تهران است.

 

پل طبیعت - تهران - ایران نما

 

جوایزی که این پل نصیب طراحانش کرد:

معمار وطراح این پل لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی ازگروه «سازه‌های  دیبا» هستند.

این پل باعث شناخته شدن معمارانش، لیلا عراقیان و علی رضا بهزادی در سطح بین‌المللی شد. پل طبیعت انتخاب اول مردم و جزو ۵ انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه معمار شهری (A+ (architizer awards در سال ۲۰۱۵ گردید. پل طبیعت در سال ۱۳۹۲ به‌عنوان سازه برتر فولادی ایران شناخته شد.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *