گردشگری استان کرمان

برخی گردشگری استان کرمان :

 

کرمان در دل کویر قرار دارد. در کرمان، بناهای تاریخی و باغهایی که سرسبزی و جریان آب را در میانه کویر است، وجود دارد. در کرمان دیدنی های بسیاری وجود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست. مرکز این استان شهر کرمان است. و مردمان خونگرم آن، علاوه بر گردشگری میزبان تاریخ هزاران ساله این شهر هستند.

 

گردشگری ارگ بم :

مجموعه ارگ بم بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تاریخ شروع ساخت این مجموعه به  دوران هخامنشی باز می‌گردد. مجموعه ارگ بم در مسیر جاده ابریشم و در مساحت ۲۰۰ هزار متر مربع ساخته شده است. به همین دلیل در گذشته اهمیت زیادی داشته و امروز نیز مورد توجه است.

 

ارگ بم- کرمان - ایران نما

ارگ بم- کرمان

 

هرچند طی سالیان دور ارگ بم ایستادگی خود را در مقابل فرسایش جوی حفظ کرد، اما پس از زلزله‌ای که در سال ۱۳۸۲ در شهرستان بم اتفاق افتاد قسمت زیادی از آن تخریب شد.

بازسازی و مرمت این مجموعه تاریخی و با ارزش بعد از زلزله آغاز شد. این روزها ارگ بم باز هم میزبان بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی است.

 

ارگ راین :

ارگ راین به عنوان دومین بنای خشتی بزرگ جهان است. این بنای در استان کرمان و در جنوب غربی شهر راین این استان قرار دارد. مساحت این ارگ تاریخی حدودا ۲۲ هزار متر مربع است و بالای تپه ای به مانند ارگ بم قرار دارد. قدمت ارگ راین به دوره ساسانیان بر میگردد. داخل ارگ از محل هایی مثل بازار، زورخانه، اصطبل های زمستانی و تابستانی، عام نشین و اعیان نشین تشکیل شده است.

 

ارگ راین- کرمان - ایران نما

ارگ راین- کرمان

کویر گردی در استان کرمان  :

کسانی که به دنبال کوییر بکر هستند، استان کرمان را در نظر می گیرند.

کویر لوت کرمان، یکی از بکر ترین مقصدهای گردشگری آسیا است. اگر به کرمان رفتید وبه دنبال گردشگران هیجان انگیز باشید، چند ساعتی را به کویر گردی اختصاص دهید.

 

 

کویر لوت - کرمان - ایران نما

کویر لوت – کرمان

 

بازار کرمان (طولانی ترین راسته بازار ایران):

این راسته بازار از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده است . به خاطر برخی ویژگیها این بازار در ایران منحصربه‌فرد و دارای شهرت جهانی است. این بازار طولانی‌ترین راسته بازار ایران محسوب می‌شود.

 

بازار وکیل - کرمان - ایران نما

بازار کرمان

 

بازار وکیل - کرمان - ایران نما

بازار کرمان

 

 

باغ شاهزاده ماهان :

باغ شاهزاده ماهان یکی از ۹ باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.این باغ یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کرمان است. باغ شاهزاده ماهان در دوره‌ قاجار و به دستور حاکم وقت شهر کرمان، یعنی محمد حسن خان سردار ایروانی، ساخته شد. این باغ دارای فضایی سرسبز، عمارتی باشکوه، حوض و فواره‌هایی است که آب را در مجموعه به جریان درآورده‌اند. همچمین باغ شازده، ترسیم هندسه در معماری را به تصویر کشیده است.

 

باغ شاهزاده ماهان - کرمان - ایران نما

باغ شاهزاده کرمان

 

گردشگری در مجموعه گنجعلی خان کرمان :

مجموعه گنجعلی خان یکی از جاذبه‌های گردشگری کرمان است. فضای آن شامل میدان،‌ بازار،‌ مسجد، حمام، ضرابخانه و آب‌انبار است. این مجموعه تاریخی در زمان شاه‌عباس صفوی و به دستور گنجعلی خان، حاکم کرمان، در مساحت۱۱ هزار متر مربعی ساخته شد. 

 

گنجعلی خان - کرمان - ایران نما

مجموعه گنجعلی خان – کرمان

 

میدان مجموعه گنجعلی خان یکی از زیباترین میدان‌های کرمان به شمار می رود که از سه طرف به بازار راه دارد و از یک طرف به سرای گنجعلی‌‌ خان محدود می‌شود. مسجد مجموعه، حمامی تاریخی که این روزها به موزه‌ مردم‌شناسی تبدیل شده، کاروان‌سرا و مدرسه گنجعلی خان نیز از قسمت‌های مهم و دیدنی این مجموعه ی تاریخی هستند.

 

گنجعلی خان - کرمان - ایران نما

مجموعه گنجعلی خان – کرمان

 

سوغات کرمان :

پسته و زیره دو سوغات اصلی و محصول استان کرمان است.

 

پسته و زیره- سوغات کرمان - ایران نما

پسته و زیره دو سوغات اصلی کرمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *