دریاچه چیتگر تهران

 

آدرس دریاچه چیتگر :

مسیر اول به دریاچه چیتگر : همت غرب، شهید خرازی، خروجی دریاچه خلیج فارس

مسیر دوم دریاچه چیتگر : اتوبان آزادگان شمالی، خروجی شهید خرازی، خروجی دریاچه خلیج فارس

مسیر سوم: جاده مخصوص کرج، خروجی ایران خودرو شمالی

تلفن :  ۰۲۱۲۲۲۷۷۷۹۳

تاریخ شروع ساخت : ۱۳۸۹

تاریخ پایان ساخت : ۱۳۹۲

عمق :حدود ۱۲ متر

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

 

دریاچه چیتگر تهران یا دریاچه خلیج فارس، بزرگترین دریاچه مصنوعی شهر تهران است. این دریاچه در شمال غرب تهران و در نزدیکی پارک جنگلی چیتگر تهران قرار گرفته است.

این دریاچه در کنار دیگر جاذبه های گردشگری تهران مثل پل طبیعت و برج میلاد تهران، از جاذبه های اصلی شهر تهران محسوب می شود. آب این دریاچه از طریق رودخانه کن تامین می شود. سطح وسیع دریاچه ( حدود ۱۳۰ هکتار ) باعث شده است که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد.

امکانات تفریحی :

کسانی که به دیدن دریاچه چیتگر یا خلیج فارس می‌آیند با مجموعه‌ای از برنامه‌های ورزشی، تفریحی، گردشگری و فرهنگی مواجه می‌شوند. مدیریت شهری همه تلاش خود را به کار بسته تا از همه فضاهای آبی و ساحلی این مجموعه برای بهره‌مندی همه شهروندان با سلایق مختلف استفاده کند. در مجموعه آبی و ساحلی دریاچه، همه فعالیت‌های ورزشی و تفریحی شامل قایق سواری، جت اسکی، اسکی روی آب، والیبال ساحلی و دیگر بازی‌های آبی تدارک دیده شده است. دورتادور این دریاچه با یک خط پیاده راه ۷ کیلومتری محصور شده تا علاقه مندان به این رشته ورزشی هم از قدم زدن در ساحل دریاچه لذت ببرند.

همچنین مسیر ویژه دوچرخه سواری ۸ کیلومتری و کالسکه سواری نیز در کنار دریاچه احداث شده است. زمین بازی پینت بال، فضای بازی کودکان، تجهیزات ورزشی و بدنسازی ویژه سالمندان و کودکان و ناتوانان جسمی، آبشارهای زیبا و مصنوعی کنار دریاچه و باغ صخره‌ای از دیگر امکانات کناری دریاچه شهدای خلیج فارس است.

باغ هنر زمینی، موزه آب و خاک و غرفه‌های عرضه محصولات فرهنگی و اطلاعات گردشگری از جمله امکاناتی است که در اختیار بازدیدکنندگان جزایر سه گانه قرار می‌گیرد.

این دریاچه محل مناسبی برای انجام انواع بازی‌ها و تفریحات آبی است. علاوه بر اینکه ورزش‌ها و تفریحاتی همچون پیاده روی، دوچرخه سواری، پیت بال، کالسکه سواری و بازی‌های ساحلی هم در آن گنجانده شده است.

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

 

زیست محیطی و مرغ های دریایی دریاچه چیتگر:

اگر از زیبایی و چشم نواز بودن دریاچه چیتگر بگذریم از پرواز مرغ های دریایی که بر روی دریاچه چیتگتر پرواز می کنند نمی توان گذشت. این دریاچه زیستگاه مرغ های دریایی مهاجر که همه ساله از اروپای شرقی و شمال سیبری به ایرن می آمدند و چند گونه ماهی پرورشی مثل غزل آلا نیز در این دریاچه زندگی می کنند.

البته ماهیگیری در آن ممنوع است.

 

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

خدمات عمومی دریاچه چیتگر :

پارکینگ‌های مسقف در بخش شمال، غرب و شرق دریاچه با گنجایش حدود ۲۰۰۰۰ واحد، سرویس‌های بهداشتی، آلاچیق مذهبی و سکوی اقامه نماز، پارکبان و انتظامات، ایستگاه آتش نشانی در شرق دریاچه، اورژانس و کمک‌های اولیه و سیستم‌های حفاظتی و هشدار برای غریق و آتش‌سوزی را می توان نام برد.

نکات مهم رفتن به دریاچه چیتگر:

ورود حیوانات خانگی ممنوع است.

شنا کردن در دریاچه ممنوع است.

ماهیگیری در دریاچه چیتگر ممنوع است.

      *******************************************************************************************

قایق سواری در دریاچه چیتگر:

همچنین اگر به دریاچه چیتگر می روید، قایق سواری مفرح را فراموش نکنید. دریاچه خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران، فرصت قایق سواری فراموش نشدنی را به شما در تهران می دهد.

دریاچه چیتگر تهران

پیست پرش  :

نخستین پیست پرش در آسمان در دریاچه خلیج فارس تهران ارائه شده است. البته نمونه ای از آن در بوستان نهج البلاغه تهران نیز در دسترس شهروندان تهرانی قرار دارد.

با انتخاب یک تیوب می  توانید بر روی سرسره ای قرار گرفته و پس از سر خوردن و طی مسیر ده متری، روی تشک بادی پرتاب شوید.

 

دریاچه چیتگر تهران

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *