BIM و ایمنی

 

BIM و ایمنی

ایمنی ساختمان یک مساله ملی و جهانی است و صنعت ساختمان را جزو یکی از پرریسکترین صنایع در دنیا قرار داده است .

کاربرد اصلی BIM در زمینه ایمنی را میتوان شناسایی عوامل خطر و اصلاح آنها در حین مرحله طراحی یا حین ساخت برشمرد.
طراحی و پیاده سازی یک ابزار نرم افزاری مناسب میتواند به مهندسین و مدیران علت، مکان و زمان خطر و تمهیدات لازم برای جلوگیری از ایجاد خطر را قبل از شروع عملیات ساخت هشدار دهد.

درگیری با ماشین آلات، ریزش آوار و گودبرداری، سقوط از ارتفاع، سقوط اشیاء و انفجار به عنوان مهمترین عوامل وقوع حوادث ساختمان سازی کشور شناخته می شود

مثالهایی از کاربرد BIM  در ایمنی:

یک مدل تجسمی میتواند به مهندسین در ارزیابی شرایط و شناسایی مناطق ناایمن کمک شایانی نماید. به عنوان نمونه، در حین اجرای دو قاب عظیم فولادی مربوط به دو ساختمان در جزیره مصنوعی یاس (واقع در ۲۰کیلومتری ابوظبی، پایتخت امارات)، مهندسان از محدوده های استوانه های فرضی در مدل برای مشخص کردن حریم عملیات جوشکاری استفاده کردند و با توجه به برنامه زمانبندی و تشخیص تقاطع استوانه های فرضی با دیگر عملیات، از ایجاد خطر برای دیگر تیمهای کاری جلوگیری شد .

BIM & safety

BIM & safety

 

  • ژانگ و همکاران جهت تأمین ایمنی پروژه استادیوم ملی چین (مشهور به لانه پرنده Nest Bird ؛ که ورزشگاه اصلی در المپیک ۲۰۰۸ بود) از روش دیگری بهره گرفتند.در مرحله اول: محققان مدل سه بعدی کاملی از سازه مشتمل بر اجزای سازه از قبیل ستونها، تیرها، دالها، دیوارها و… ساخته شد.

    سپس برنامه زمانبندی پروژه ارسال شده توسط پیمانکار که یک ساختار شکست کار (WBS) محتوای ۲۴۵۹ گره بود، توسط ابزار ابداعی محققان (که با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی (شبکه های عصبی مصنوعی) ساخته شده بود، با مدل سه بعدی و اطلاعات مربوط به مصالح و منابع پیوند داده شده تا یک مدل BIM 4 بعدی خلق شود.

    در گام دوم: محققان با استفاده از تکنولوژی گرافیکی OpenGL ، فرایند ساخت را به شبیه سازی نمودند تا منابع مورد نیاز در هر نقطه یا دوره زمانی به دست آید.

  • و در گام سوم : اطلاعات حاصله از مراحل پیشین به جهت آنالیزهای ایمنی سازه با در نظر گرفتن بعد زمان، به فرمت فایلی APDL جهت تحلیل با نرمافزار ANSYS تبدیل شد.بدین ترتیب محققان توانستند در هر مقطع زمانی، تغییرشکلها، تغییر مکانها و افتهای خطرناک احتمالی حین عملیات ساخت را پیشبینی نموده و تمهیدات ایمنی لازم را توصیه نمایند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *